Myers-Briggs type indicator

Image
ESTJ

ESTJ (ang. Extraverted Sensing Thinking Judging – Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Sędzia) – jeden z typów osobowości według wskaźnika MBTI oraz innych jungowskich testów osobowości. Osoby o tym typie łączą ekstrawersyjne myślenie z introwersyjną percepcją. Przede wszystkim są skoncentrowane na świecie zewnętrznym, gdzie zajmują się sprawami racjonalnie i logicznie. Ich drugorzędny styl życia jest skierowany do wewnątrz, gdzie rozpatrują sprawy używając pięciu zmysłów; w dosłowny, konkretny sposób.

ESTJ żyją w świecie faktów i konkretnych potrzeb. Żyją chwilą, rozglądając się nieustannie po otoczeniu, aby upewnić się, że wszystko toczy się gładko i systematycznie. Przywiązują dużą wagę do tradycji i praw, mają swój zestaw norm i przekonań i oczekują tego samego od innych. Cenią kompetencję i sprawność i lubią szybko widzieć rezultaty swoich działań.

ESTJ naturalnie obejmują rolę liderów, ponieważ mają jasną wizję sposobu, w jaki wszystko powinno wyglądać. Są pewni siebie i agresywni. Mają talent do opracowywania planów i wiedzą, jakie kroki muszą zostać podjęte, aby wykonać zadanie. Zawsze są szczerzy, a ich przekonania są silne, więc czasami mogą być krytyczni i wymagający. Poważnie traktują swoje zobowiązania; wkładają wysiłek w prawie wszystko, co robią.

ESTJ lubią się bawić i mieć kontakt z ludźmi. Mogą być bardzo żywiołowi podczas wydarzeń towarzyskich, zwłaszcza podczas tych, które są skoncentrowane na rodzinie, lokalnej społeczności lub pracy.

ESTJ powinni uważać na swoją skłonność do bycia zbyt ścisłym i zorientowanym na szczegóły. Z natury przykładają dużą wagę do swoich własnych przekonań, więc powinni pamiętać, że ważne jest cenienie również opinii innych ludzi. Jeśli zaniedbają swoją stronę uczuciową mogą mieć problem ze spełnieniem czyichś potrzeb intymności i nieświadomie ranić czyjeś uczucia, stosując logikę tam, gdzie jest potrzebne więcej wrażliwości emocjonalnej.

Pod wpływem stresu ESTJ często czują się odizolowani od innych i niezrozumiani. Mają wtedy problem z wyrażeniem słowami swoich uczuć, mimo że normalnie nie sprawia im to kłopotów.

Image
16.09.2021 SESJA 1
MODEL GÓRY LODOWEJ
30.09.2021 SESJA 1
14.10.2021 SESJA 1
04.11.2021 SESJA 1

ODKRYCIA

Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus terry richardson ad squid. 3 wolf moon officia aute, non cupidatat skateboard dolor brunch. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et.

OBSERWACJE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer adipiscing erat eget risus sollicitudin pellentesque et non erat. Maecenas nibh dolor, malesuada et bibendum a, sagittis accumsan ipsum. Pellentesque ultrices ultrices sapien, nec tincidunt nunc posuere ut. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam scelerisque tristique dolor vitae tincidunt. Aenean quis massa uada mi elementum elementum. Nec sapien convallis vulputate rhoncus vel dui.

ZADANIA

Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus terry richardson ad squid. 3 wolf moon officia aute, non cupidatat skateboard dolor brunch. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et.
Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus terry richardson ad squid. 3 wolf moon officia aute, non cupidatat skateboard dolor brunch. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et.

ROLE ZESPOŁOWE / BELBIN

REALIZATOR
Jedna z trzech ról zadaniowych.
Wkład w zespół: Praktycznym niezawodny, efektywny. Umiejętnie organizuje pracę, którą należy wykonać
Dopuszczalne słabości: Może być nieelastyczny. Powolny w odpowiedzi na nowe możliwości
DUSZA ZESPOŁU

STYLE PRZYWÓDCZE / D. Goleman

STYL AUTORYTATYWNY

Ten styl przywódczy opiera sie na działaniach dajacych pracownikom poczucie
swiadomosci długoterminowego celu, któremu podporzadkowane sa ich zadania i obowiazki. Wizja przekazywana przez lidera stanowi uzasadnienie wymogów stawianych podwładnym i skłania ich do oczekiwanych zachowan.

STYL DEMOKRATYCZNY

Styl demokratyczny wiaze sie z duza doza współuczestnictwa, jego głównym
celem jest budowanie zaangazowania poprzez konsensus. Styl ten zakłada zdolnosc pracowników do samodzielnego wytyczania kierunku działania i konstruktywnego rozwiazywania konfliktów.

STYLE PRZYWÓDCZE / D. Goleman

Czy dobry gracz wychodzi na pole golfowe tylko z jednym kijem? Nie. W trakcie  turnieju ma do dyspozycji kilka, wśród których przebiera, wybierając w końcu ten najlepiej pasujący w danym momencie do uderzenia. Bywa, że musi się namyślać, ale najczęściej robi to automatycznie.

Podobnie jest w zarządzaniu. Dobry szef dopasowuje styl postępowania do konkretnej chwili. W zależności od kontekstu, sytuacji i człowieka, z którym pracuje sięga po odpowiednie narzędzie, niczym golfista po odpowiedni kij. Wg Golemana ma do dyspozycji:

 

 • STYL NAKAZOWY
 • STYL AUTORYTATYWNY
 • STYL AFILIACYJNY
 • STYL DEMOKRATYCZNY
 • STYL NORMATYWNY
 • STYL NAUCZAJĄCY


W jaki sposób je wyodrębniono? 3871 osób wybranych losowo z 20 tysięcy menedżerów z całego świata zostało poddanych ankiecie badającej skuteczność przywództwa. Każdy ze stylów wyrasta z innego obszaru inteligencji emocjonalnej. Artykuł Daniela Golemana „Przywództwo, które przynosi efekty” zamieszczony w specjalnym wydaniu Harvard Business Review Polska zainspirował mnie do stworzenia galerii SZEŚCIU PORTRETÓW SZEFÓW.

 

Dobry menedżer potrafi dobrać styl zarządzania do potrzeb zespołu oraz konkretnego zadania, chociaż na preferowany przez niego sposób kierowania wpływ mają jego doświadczenia oraz osobowość. Każdy szef jest inny. Dlatego też, z reguły stosuje się dwa – trzy style, choć najlepsi liderzy umiejętnie potrafią wykorzystywać wszystkie. Menedżer, który nie potrafi dopasować sposobu pracy z ludźmi do potrzeb zespołu i zadań, najczęściej będzie osiągał gorsze wyniki w pracy. Na szczęście nad swoim stylem prowadzenia zespołu można popracować, a umiejętności rozwijać – dlatego nawet nakazowy i normatywny menedżer ma szanse na zmodyfikowanie swoich praktyk.

TEST OLDCHAMA - MORRISA

Typ Sumienny „Perfekcjonista”

To prawdziwy kręgosłup społeczeństwa. Ludzie z przewagą aspektu Sumiennego mają silne zasady moralne oraz poczucie absolutnej pewności; nie spoczną, dopóki wszystko nie będzie tak, jak należy. Są lojalni wobec swoich rodzin, wobec spraw, w które się angażują i wobec swoich przełożonych.
Ciężka praca to znak szczególny tego typu osobowości: ludzie Sumienni stworzeni są do osiągnięć. Żaden wybitny lekarz, prawnik, uczony czy biznesmen nie mógłby zajść tak wysoko, gdyby w jego wzorze osobowości Sumienność nie stanowiła lwiej części. To samo dotyczy komputerowego maniaka, sprawnej gospodyni domowej, księgowego, wzorowego studenta czy rewelacyjnej sekretarki – w ogóle każdego, kto chce dojść do czegoś ciężką pracą.
Ideał człowieka Sumiennego kwitnie w kulturze Zachodu, w której zakorzeniła się etyka pracy. Cechy osoby Sumiennej – pracowitość, rzetelność, konwencjonalność – mogą nawet przyczynić się do długowieczności. Ten typ występuje pospolicie i w wielu odmianach, a zatem może stanowić zasadniczą składową wielu różnych profilów osobowości. W istocie w społeczeństwach Zachodu tak szeroki zakres zachowań Sumiennych przyjmuje się nie tylko za normę, lecz także za coś godnego podziwu, że trudno przeprowadzić linię rozgraniczenia pomiędzy Sumiennym typem osobowości a jego skrajnością – zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym.
Co powinniśmy powiedzieć o osobie, która zawsze zabiera z sobą na wakacje teczkę szczelnie wypełnioną biurowymi dokumentami? Czy jest ona pracoholikiem niezdolnym do odpoczynku, którego z pewnością czeka wczesny zawał serca? Czy też może jest to osoba, która kocha pracę, którą wyzwania pobudzają do życia i którą czeka wielka kariera? Wszystko zależy od tego, czy Sumienność wzbogaca sześć kluczowych sfer życia tej osoby, czy też raczej dominuje nad nimi i je wypacza. Czytaj cierpliwie.

Osiem cech charakterystycznych

Oto osiem cech i sposobów zachowania wskazujących na obecność aspektu Sumiennego w osobowości. Osoba o silnych tendencjach Sumiennych będzie przejawiać poniższe zachowania częściej i z większą intensywnością niż osoba, w której osobowości typ ten jest słabiej zaznaczony.

 1. Ciężka praca. Osoba Sumienna jest oddana pracy, pracuje niezwykle ciężko i jest zdolna do intensywnego, celowego wysiłku.
 2. To co należy. Być Perfekcjonistą znaczy być człowiekiem sumienia, silnych zasad i zdecydowanych ocen moralnych, który nie rzuca słów na wiatr w żadnej sprawie. Osoba Sumienna zawsze robi to, co należy.
 3. Tak jak trzeba. Wszystko musi być zrobione „tak jak trzeba” i osoba Sumienna zawsze dokładnie wie, co to znaczy – czy chodzi o zachowanie równowagi finansowej, realizację planów kierownictwa, czy też o ułożenie brudnych naczyń w zmywarce.
 4. Osoba Sumienna lubi, kiedy każde zadanie i projekt są zapięte na ostatni guzik, wolne od najmniejszych nawet niedociągnięć.
 5. Upór. Perfekcjoniści trzymają się swoich przekonań i poglądów. Sprzeciw najczęściej tylko wzmacnia ich upór i determinację.
 6. Porządek i umiłowanie szczegółu. Ludzie Sumienni lubią, kiedy wokół nich panuje porządek i schludność. Są dobrymi organizatorami, wyżywają się w sporządzaniu list i katalogów. Nie ma dla nich sprawy zbyt drobnej, by się nią zajmować.
 7. Ostrożność. Perfekcjoniści są oszczędni, uważni i ostrożni we wszystkich dziedzinach życia; niezdolni do beztroskiej utraty samokontroli, nie oddają się dzikim ekscesom.
 8. Przywiązanie do rzeczy. Osoba Sumienna często jest „chomikiem”; gromadzi różne przedmioty, jest niezdolna do wyrzucenia rzeczy, która była kiedyś przydatna lub mogłaby przydać się w przyszłości.

Sześć sfer typu Sumiennego

Praca: sfera kluczowa

Większość kluczowych zachowań typu Sumiennego wiąże się z pracą. To bowiem w pracy typ ten osiąga swoje wyżyny – czy będzie to prowadzenie domu, kariera zawodowa, czy też zajęcia w czasie wolnym. Praca jest kluczową dziedziną tego typu osobowości i dominuje nad pozostałymi. Jednostki Sumienne są kompetentne, zorganizowane, dbałe o detal, perfekcyjne, dokładne i lojalne: stanowią idealny model pracownika, o jakim marzy każdy szef, idealny model studenta, który wynagradza wysiłek nauczyciela, i idealny model gospodyni domowej, której życie rodzinne toczy się jak w zegarku. Są nastawione na czyn; działanie wypełnia im cały czas. Ludzie Sumienni zajęci są swymi projektami i zadaniami nawet w czasie wolnym. Człowiek Sumienny to ktoś, kto odchodzi na emeryturę w wieku siedemdziesięciu pięciu lat, ale wciąż raduje go dzień spędzony w miejscu pracy. To szefowa biura, która przerwę obiadową spędza w swoim fitness-klubie, robiąc przysiady. To osoba, która obiera sobie za hobby ogrodnictwo i w ciągu jednego sezonu stwarza cudowny ogród, pełen wszelkiego rodzaju roślin, zarówno trwałych, jak i jednorocznych, nawieziony, ogrodzony i odchwaszczony – choć mogła na to poświęcić tylko wieczory i weekendy. To ktoś, kto wojuje z krzyżówką w codziennej gazecie, dopóki każda kratka nie będzie zapełniona. Ludzie Sumienni lubują się w działaniach intensywnych, skoncentrowanych i szczegółowych. Angażują się we wszystko, co robią – urabianie rąk po łokcie to dla nich norma – a nawet wolą, kiedy praca jest ciężka. Przedsięwzięcie nie wymagające wysiłku nie ma dla nich wartości. Nie współczuj więc Perfekcjoniście, że tak ciężko pracuje. Potrzebuje on bowiem wyzwania, by dążyć do doskonałości; z tego dążenia czerpie największą rozkosz. I nie jest ważne, ile czasu to zabierze. Diana W. poprosiła Kena C., jej niezwykle Sumiennego asystenta, by skopiował na ksero ważny dokument, liczący sto siedemdziesiąt pięć stronic. Ken został więc po godzinach, własnoręcznie wkręcał w maszynę każdą kolejną kartkę papieru, upewniał się, czy druk jest dobrej jakości i czy tekst został odbity równo na każdej kolejnej stronie, po czym odrzucił wszystkie strony, które były choć odrobinę niedoskonałe. Gdyby Diana miała zrobić to sama, nastawiłaby kopiarkę na automatyczne podawanie papieru, a wieczór spędziłaby w teatrze. I na tym właśnie polega różnica między Dianą a Kenem. Ją zadowoliłby wynik dostatecznie dobry; tymczasem dla osoby Sumiennej, takiej jak Ken, żadne zadanie nie jest warte wykonania, jeśli nie wykona się go absolutnie poprawnie. Typowy Sumienny upór, jaki prezentuje Ken, może być zarazem wadą i zaletą. Pewna Siebie Diana nie posiada się z radości, że ma asystenta gotowego poświęcać się szczegółom, do których ona sama nie ma cierpliwości, i w pogoni za doskonałością nie domagającego się żadnego specjalnego wynagrodzenia – dlatego właśnie go zatrudniła. Kiedy jednak Diana chce, by Ken zajął się czymś innym, zanim jeszcze ukończył poprzednie zadanie – czy raczej zanim wykonał je perfekcyjnie – albo by zrobił coś odrobinę inaczej niż przywykł, Ken okazuje się nieugięty, ją zaś ogarnia gniew. Ken, skrajny Perfekcjonista, nie potrafi zmienić kursu w pół drogi ani przystać na cudzą metodę. Nie potrafi eliminować kolejnych kroków procedury i pomijać szczegółów. Dlatego też raporty, jakie pisze dla Diany, roją się od niepotrzebnych drobiazgów. Pewna Siebie Diana potrafi jednak trafnie rozdzielać zadania. Zazwyczaj więc godzi się z tym, że Ken nie jest w stanie „przejść do sedna sprawy”, a że sama to umie, opracowuje jego raporty i wyciąga z nich samą esencję.

Sumienny szef

Ludzie ze znaczącym aspektem Sumiennym robią kariery w wielu zawodach, ponieważ są gotowi poświęcać pracy bardzo dużo czasu i wysiłku. Podczas gdy osoby Pewne Siebie bądź Władcze awansują dzięki dobremu węchowi do układów albo drogą manipulacji, Perfekcjoniści osiągają sukces dzięki staromodnej, rzetelnej pracy. Są lojalni, szanują kierownictwo i często wykonują swoją pracę najlepiej wtedy, kiedy muszą się z niej przed kimś rozliczyć. Z tych też powodów osoba Sumienna może okazać się doskonałym zastępcą, zakulisowym wykonawcą, który zrealizuje każdy projekt i każdą strategię. Najwyższe stanowiska kierownicze mogą jednak wymagać umiejętności, które nie idą w parze z naturą Sumienną, takich jak podejmowanie szybkich decyzji, ustalanie priorytetów czy podział odpowiedzialności. Typ Sumienny ustawia sobie bardzo wysoką poprzeczkę. Niekiedy jest tak skrupulatny w korekcie każdego, najmniejszego nawet szczegółu, że straszliwie spowalnia to proces podejmowania decyzji, nawet w błahych sprawach.

Od innych Perfekcjonista zazwyczaj oczekuje tej samej nadobowiązkowej sumienności, zaangażowania i perfekcji, co nie zawsze okazuje się właściwe. Sprawne kierowanie ludźmi wymaga większej elastyczności w ocenach, umiejętności wytyczania priorytetów i szacunku dla odmiennych stylów pracy niż „niepokalany” typ Sumienny skłonny jest zaakceptować. Mimo wszystko jednak, nawet jednostki skrajnie Sumienne zazwyczaj zachodzą dość wysoko. Jeśli więc pracujesz dla osoby, której aspekt Sumienny przekracza przeciętną, rzuć okiem na porady.

Kariera dla Perfekcjonisty

Ten typ osobowości idzie w parze z umysłem ścisłym, skupionym na faktach, systematyce i szczegółach technicznych. Dlatego też ludzie Sumienni ciążą zazwyczaj ku nauce, medycynie, pracy badawczej, matematyce, biznesowi, księgowości, prawu, inżynierii, komputerom, informatyce i innym zawodom wymagającym wysokich kwalifikacji, albo też skłaniają się ku technicznym, organizacyjnym aspektom dowolnej pracy. Typ Sumienny wyróżnia się tym, że lepiej sobie radzi z drobnymi szczegółami niż z obrazem całości. Jednostki tego typu funkcjonują nieźle w roli prawej ręki przywódcy lub kierownika, któremu nie brak koncepcji i trafnych intuicji, ale który potrzebuje kogoś, kto zgłębiałby szczegóły zagadnienia

Ja: zapracowane sumienie

Perfekcjonista przede wszystkim pyta: „Gdzie pracujesz?”. Twój zawód to dla niego najważniejsza informacja, bowiem Ja to po prostu praca: „jestem psychiatrą”, „jestem pisarzem”. Jednostki Sumienne, których praca nie jest dostatecznie ważna (przynajmniej w ich mniemaniu), by budować na niej swą autodefinicję, mogą czuć się zażenowane tym pytaniem – jak wiele dzisiejszych gospodyń domowych, które pomimo swych najwyższych kompetencji w tej wielowymiarowej pracy, pomimo nieustannych „nadgodzin” sądzą, że powinny pracować także poza domem. Ludzie Sumienni są wobec siebie niezwykle wymagający. Sądzą, że powinni maksymalnie wykorzystywać swoje zdolności w sposób odpowiadający normom społecznym i kulturowym. Nie pozwalają sobie nigdy na niedoróbki czy łatwiznę.